Посольство України в Малайзії

, Київ 13:44

Торгово-економічне співробітництво з Тимор-Лешті

Тимор-Лешті відноситься до найменш розвинених острівних країн, ВНП на душу населення якої складає 700 дол. США (дані за 2010 рік). За індексом людського розвитку (Human Development Index 2013 Ranking) Тимор-Лешті займає 128 сходинку серед 187 країн світу.

Після здобуття незалежності основними завданнями економічного розвитку перед Тимор-Лешті є відновлення майже повністю зруйнованої інфраструктури країни, розбудова системи державного управління, створення робочих місць (особливо для молоді).

В цілому, останніми роками економіка країни розвивалася досить динамічно (темпи зростання протягом 2012р. - 11%). Разом з тим, темпи інфляції також залишаються високими (13,4% у 2011р., близько 11% у 2012р.). Основні економічні проекти фінансувалися за рахунок державного бюджету та внаслідок надання міжнародної допомоги.

У червні 2005 року в Тимор-Лешті було створено Нафтовий фонд, з метою консолідації прибутків, які приносить нафтогазова галузь для фінансування розвитку економіки країни. На цей час розмір фонду становить 10 млрд. дол. США, що дозволило Уряду протягом останніх років збільшити витрати на розбудову системи електромереж та автошляхів. Разом з тим, основним викликом залишається оптимальне використання нафтогазових прибутків для економічного розвитку та подолання бідності.

Найбільшою соціально-економічною проблемою країни є масове безробіття, 37,4% населення Тимор-Лешті (397 тис. чол.) проживає за межею бідності (їхній дохід складав 0,88 дол. США/день). Здебільшого це сільське населення.

Основними товарними групами експорту країни залишаються кава, сандалове дерево, ваніль, мармур. Проте, головним джерелом бюджетних надходжень продовжують бути прибутки від продажу нафти.

Основними партнерами Тимор-Лешті є Австралія, Португалія, США, Японія, інституції ЄС, а також КНР.