Посольство України в Малайзії

Київ 21:15

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Малайзією

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Малайзією традиційно зосереджене на сферах освіти, туризму та культури.

Розвиток співробітництва з Малайзією в галузі освіти є одним із пріоритетів діяльності Посольства.

Слід зазначити, що наразі на розгляді малайзійської сторони знаходяться три українські проекти двосторонніх міжнародних документи у сфері освіти, а саме:

-         проект Угоди про взаємне визнання документів про освіту, наукові ступені і вчені звання;

-         проект Меморандуму про співробітництво в галузі вищої освіти;

-         проект Угоди про співробітництво у сфері освіти.

Не менш перспективним сегментом українсько-малайзійського співробітництва є туризм. З кожним роком ця галузь відіграє все більшу роль у посиленні загальнолюдських контактів між країнами. Чисельність туристів з України вже зараз перевищує 10000 осіб на рік (за даними Департаменту імміграції Малайзії у 2015 році до цієї країни прибуло 10672 українці, у 2016 р. – 12971 особа, станом на травень 2017року – 7417 осіб, що свідчить про зростання на 21% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року). Підписання двостороннього документу про співпрацю у сфері туризму може стати важливим правовим елементом для розширення взаємодії на цьому напрямку. Не менш важливим заходом з метою залучення малайзійських туристів до України є спрощення правил в’їзду для громадян Малайзії та територію України, зокрема, шляхом отримання української візи у пунктах пропуску через державний кордон, затверджених Постаново КМУ №118 від 01.03.2017 р.

Також існують добрі перспективи для двостороннього співробітництва у галузі спорту, зокрема з огляду на проголошену Урядом Малайзії посилену увагу до його розвитку, а саме у контексті залучення українських тренерів до підготовки малайзійських спортсменів та підвищення кваліфікації малайзійського тренерського складу.

Напрям публічної дипломатії діяльності Посольства у 2017 році відзначився проведенням Посольством та активістами української громади м.Куала-Лумпур значної кількості заходів, зокрема:

-                     флеш-моб «Україна – Єдина», присвячений відзначенню Дня Соборності України (січень 2017 р.);

-                     вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні (лютий та листопад 2017 р.);

-                     покладання квітів до Національного монументу у рамках відзначення Дня пам’яті та примирення і 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;

-                     святкування Дня вишиванки (травень 2017 року);

-                     відзначення 21-ї річниці Конституції України (червень 2017 року);

-                     акція «селфі з прапором» та проведення дитячого конкурсу «Намалюй український прапор» у контексті відзначення Дня Державного Прапора України (серпень 2017 р.)

-                     урочисте відзначення українською громадою 26-ої річниці Незалежності України (серпень 2017 року);

-                     участь української громади у фестивалі національної кухні, м.Куала-Лумпур, (листопад 2017 р.);

-                     представлення українського стенду на міжнародному фестивалі ремесел «Craft Unite People» в м.Путраджая (листопад 2017 р.);

-                     участь у міжнародному благодійному ярмарку, організованому асоціацією дружин глав дипломатичних місій, акредитованих в Малайзії (грудень 2017 року);

-                     святкування Дня Святого Миколая за участі маленьких українців, мешканців Малайзії (грудень 2017 року).

-                     флеш-моб «Представляти, Захищати, Сприяти», з нагоди 100-річчя дипломатичної служби України.

Окремо хотілось би відзначити, що з нагоди 26-ї річниці Незалежності України та 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Малайзією, 24 серпня 2017 року Посольством було проведено урочисту церемонію висадки каштану - символу столиці України м. Києва, та гібіскуса - національної квітки Малайзії. Захід відбувся в Ботанічному саду адміністративної столиці Малайзії, м.Путраджая, за участі Посла О.В.Нечитайла і Директора департаменту Європи МЗС Малайзії Камсії Камаруддін, а також членів Української культурної асоціації в Малайзії та представників української громади. Кожному запрошеному було вручено пам’ятний сувенір у вигляді кавової чашки з написом «Україна-Малайзія: 25 років партнерства». Слід зазначити, що захід став безпрецедентною подією, оскільки на теренах Малайзії подібна акція відбувалася вперше. Подія активно висвітлювалась не лише провідними малайзійськими, а й сінгапурськими ЗМІ.

В свою чергу, у рамках заходів щодо вшанування 85-их роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні, Посольством спільно з провідним ВНЗ країни перебування, Університетом Малайя 28 листопада 2017 року було проведено церемонію відкриття фотовиставки «Страчені голодом: невідомий геноцид українців». Захід відбувся в арт-галерії Університету за участі Посла О.В.Нечитайла, професора, доктора історичних наук Атаули Богдана Копанського, а також представників дипкорпусу Куала-Лумпуру, керівництва, студентів та аспірантів Університету, членів Української культурної асоціації та української громади Малайзії. Під час відкриття виставки було забезпечено показ тематичного документального фільму про трагедію Голодомору.

Експозицію складають фотостенди виставки «Страчені голодом» та інформаційні стенди, підготовлені на основі матеріалів, наданих Українським інститутом національної пам’яті та Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору». У зв’язку із значною кількістю відвідувачів (станом на кінець року, виставку відвідало 1229 осіб із 20-ти країн світу), роботу виставки було продовжено до 19 січня 2018 р.

Українська громада в Малайзії.

Українська громада в Малайзії є мало чисельною (станом на початок 2018 року на консульському обліку Посольства України в Малайзії перебуває 80 громадян, з них 8 дітей), за неофіційними даними, в Малайзії проживають до півтисячі українців.

Більшість представників української громади походять з м.Київ, а також з Київської, Вінницької, Дніпропетровської, Харківської та західних областей України. Останнім часом збільшилась кількість громадян із східних областей України. В основному громадяни України, які перебувають у Малайзії, працюють у сфері послуг та ІТ.

За координації та підтримки Посольства, 10 лютого 2017 року Міністерством внутрішніх справ Малайзії було офіційно зареєстровано громадську організацію «Українська культурна асоціація».

Згідно зі Статутом, головною метою асоціації є згуртування українців-мешканців Малайзії та просування інтересів України на культурно-гуманітарному напрямку.