1 жовтня 2010 року Конституційний Суд України прийняв рішення щодо визнання неконституційним Закону України «Про внесення змін до Конституції України» № 2222 від 8 грудня 2010. Таким чином була відмінена політична реформа 2004 року і відновлена дія Конституції України у редакції 1996 року.
5 жовтня було прийнято Резолюцію Ради Європи № 1755 «Про функціонування демократичних інституцій в Україні», яка здебільшого позитивно оцінила дії української влади у напрямку підвищення ефективності державного управління.
6 жовтня Парламент України прийняв Постанову про забезпечення виконання зазначеного вище рішення Конституційного Суду України.
Зазначені зміни Основного закону не означають змін у зовнішньополітичному курсі України спрямованого на євроінтеграцію та її відданості демократичним цінностям.
Відновлення дії Конституції 1996 року та повернення України в стабільне правове поле стало необхідним стартовим майданчиком для реалізації політичної реформи спрямованої на розвиток інститутів представницької демократії, формування збалансованої моделі розподілу повноважень між різними гілками влади і сильного самоврядування. В цьому контексті Україна продовжуватиме тісне співробітництво з Радою Європи, зокрема з Венеціанською Комісією, з метою вдосконалення Основного Закону і завершення конституційної реформи.
Важливим механізмом для оптимізації моделі державного управління та розвитку ефективного самоврядування має стати проведення демократичних та незалежних місцевих виборів, що відбудуться в Україні 31 жовтня 2010 року. В Україні усвідомлюють необхідність підтвердження та подальшого вдосконалення і розвитку демократичних стандартів - прозора процедура проведення виборів, безумовно, є запорукою їх легітимності. У цьому зв’язку, Україна ініціативно запросила спостерігачів ПАРЄ, СНД, Європарламенту, Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, а також Конгресу місцевих і регіональних влад Європи, для здійснення моніторингу виборчого процесу.
Необхідно також відзначити, що іноземними партнерами високо оцінена готовність української влади вести відкритий і конструктивний діалог щодо розвитку політичних процесів в Україні. При цьому, представниками іноземних держав та міжнародних організацій, неодноразово зазначалося, що внесення змін до Конституції або їх скасування, так само як і зміна форми правління – є виключно внутрішньою справою кожної держави, доки це відбувається демократичним шляхом, у відповідності до міжнародних стандартів та з повагою до прав людини.