• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Інтерв'ю Посла України в Малайзії Олександра Нечитайла виданню ZAXID.NET щодо заарештованих/засуджених громадян України на території Малайзії за контрабанду наркотиків
Опубліковано 23 листопада 2018 року о 12:43

Наскільки складним є захист українців, які потрапили у малайзійські в'язниці за звинуваченням у контрабанді наркотиків?

Стаття 39б за існуючим законодавством Малайзії передбачає тільки один вид покарання – смертна кара. Більше того, у всіх випадках, де йдеться про перевезення наркотичних речовин, діє так звана презумпція вини. Це означає, що в суді не прокурор має доводити вину підсудного, а навпаки – сторона захисту має переконати суддів, що звинувачена у вчиненні цього злочину особа невинна. Коли при обшуку у особистих речах чи багажі людини знаходять наркотики, апріорі вважається, що вона знала про їх існування. Тому для адвокатів захисту такі справи є особливо складними.

У випадку Клавдії Лопаткіної, адвокат спрацював дуже професійно, бо під час розгляду у суді першої інстанції – Вищому суді Пенангу, вона отримала виправдальний вирок на підставі процесуальних нестиковок. Оскільки протоколи та свідчення поліції та митників були неправильно оформлені, справу навіть не розглядали по суті. Тобто були різні покази, нестиковки у свідченнях, на підставі чого суд відхилив звинувачення і виніс виправдальний вирок.

Але коли Апеляційний суд повернув справу, суддя першої інстанції у своєму висновку відзначив, що вдруге ці аргументи не можуть бути застосовані, і справа розглядалась власне по суті. При цьому суд все ж максимально врахував усі обставини справи і виніс вирок про довічне ув’язнення, а не смертну кару.

На якій стадії зараз перебуває розгляд справи? Зараз захист подаватиме апеляцію на рішення Вищого суду?

Щоб ви розуміли, High court в Малайзії, це не наше розуміння Верховного суду. Це суд першої інстанції. Взагалі в судовій системі Малайзії діють суди трьох інстанцій: High court, це суд першої інстанції, якщо він виносить вирок, можна подавати апеляцію в Апеляційний суд – суд другої інстанції. І потім, якщо якась з сторін незадоволена рішенням Апеляційного суду, можна звертатися в Федеральний суд, який є аналогом нашого Верховного суду. Тобто це суд, який має юрисдикцію над судами штатів, і він, по суті, є судом найвищої інстанції.

Тобто зараз справу розглядатиме Апеляційний суд, суд другої інстанції?

Так. Я зустрічався з адвокатами відразу після винесення вироку, ми обговорювали подальшу стратегію захисту. Апеляція вже подана.

Скільки приблизно триватиме розгляд апеляції?

Як правило, до року. Суди переповнені, і особливо справи, що стосуються перевезення наркотиків, тягнуться навіть не місяцями, а роками. Що стосується наших громадян (їх зараз троє, звинувачених у перевезенні наркотиків) то такі справи розглядаються практично без затримок, у чому є й певні наші зусилля. У посольства хороший контакт з Департаментом в'язниць. Будь-які побажання наших громадян, якщо вони не враховані безпосередньо адміністрацією пенітенціарного закладу, ми комунікуємо на нашому рівні. Наразі усі запити щодо лікарів, якихось режимних побажань оперативно вирішуються. У випадку з Клавою, були періоди, коли вона гостро потребувала психологічної допомоги і їй практично відразу було надано психолога. (Під час зустрічі Клавдія також відзначала цей момент, що зараз у в'язниці з нею працює психолог – ред.).

Коли перший суд виніс виправдальний вирок, Лопаткіну відразу ж арештувала Імміграційна служба через відсутність візи. Чи є якась можливість зробити їй документи, щоб таке не повторилось?

Це така невелика хитрість чи пастка, яку використовує обвинувачення. Усіх іноземців, які отримують виправдальні вироки у справах, де фігурують наркотичні речовини, відразу затримує служба імміграції, формально – за порушення дозволеного терміну перебування в країні.

Тобто це стандартна практика?

Так, це стандартна практика. У випадку з громадянами Малайзії, якщо їх виправдовує суд першої інстанції і прокуратура подає апеляцію, їх, як правило, звільняють в залі суду і повторно не затримують. Що є стосується іноземців, у кращому випадку, як це було із Клавдією, можуть прийняти рішення про звільнення під грошову заставу та поручителів. У лютому цього року Апеляційний суд дозволив їй вийти під заставу, однак оскільки не було достатньої кількості коштів, вона залишилась у в'язниці. (Сума застави була встановлена розміром 50 тис. рінггіт, близько 12,5 тис доларів США).

Клавдія скаржиться на умови утримання у в'язниці…

Слід розуміти, що умови в малайзійських пенітенціарних закладах, якщо порівнювати з іншими державами регіону, незрівнянно кращі. Я, звичайно, не беру до уваги Сінгапур, але якщо говорити про сусідні Таїланд, Індонезію та Філіппіни, то умови утримання в Малайзії на порядок вищі. І це не лише стосується побутових умов чи комфорту, а й питання особистої безпеки ув’язнених. До того ж, іноземні громадяни, як правило, мають особливий статус. Вони, звичайно, мішаються з місцевими засудженими, але часто їм дозволяють те, чого не дозволять іншим засудженим – наприклад, більшу кількість телефонних дзвінків, певне послаблення режиму утримання тощо.

Щодо власне в’язниці «Себеранг Прай», я особисто кілька разів відвідував Клавдію Лопаткіну, зустрічався з директором – там про її справу знають всі, починаючи від чергових зміни і закінчуючи директором. Цю в'язницю побудували відносно недавно, це сучасний комплекс.

Інші наші громадяни утримуються у в'язницях поблизу Куала Лумпуру, ми їх теж регулярно відвідуємо. Тут кількість ув’язнених набагато більша. Оскільки Клавдію затримали на Пенангу, вона наразі перебуває за місцем юрисдикції судового провадження.

Хочу вас запевнити – усі три справи є на моєму особистому контролі, і посольством робиться все можливе для звільнення, чи, принаймні на цьому етапі, забезпечення належних умов утримання, наших громадян. Ми працюємо в постійній тісній координації з Міністерством закордонних справ України, регулярно доповідаємо ситуацію в Адміністрацію президента, взаємодіємо з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Які є перспективи переведення її в Україну? Наскільки мені відомо, Генпрокуратура України подавала відповідний запит ще у 2016 році.

Для переведення в Україну слід завершити проходження усіх судових процедур тут. Потрібні дві передумови. Перша - вона повинна пройти всі процедури апеляції, включаючи з Федеральним судом. Якщо її виправдають - питань взагалі нема. Якщо ж всі суди – Вищий, Апеляційний, Федеральний, підтримають нинішній вирок, то тоді вона проходить у статус засудженої. Тут потрібна друга передумова – договір про передачу засуджених осіб для подальшого відбування покарання. У нас зараз триває робота з малайзійськими правоохоронними органами над проектом такого документу.

Наша прокуратура дійсно зверталась до Офісу Генерального аторнея Малайзії із клопотанням про направлення К.Лопаткіної в Україну для проведення слідчих дій у кримінальній справі за фактом вербування та втягнення в злочинну діяльність, де вона є свідком. Однак відповідь малайзійської сторони була така, що до завершення усіх юридичних процедур в Малайзії, це неможливо. Не було прецедентів, коли звинуваченим за такими статтями на етапі триваючого судового процесу дозволяли залишати країну, навіть для проходження слідчих дій за іншими провадженнями. У Малайзії перевезення наркотиків є дуже тяжким злочином.

Якщо її передадуть в Україну для відбування покарання, яка є ймовірність, що тут вона зможе вийти на волю?

Це гіпотетичні речі, у нас договір ще не підписаний, триває судовий розгляд справи. Про це рано говорити, потрібно дивитися далі по ситуації.

По всіх ЗМІ пройшло, що Клавдію засудили до довічного ув'язнення, сама ж Клавдія говорить про термін у 30 років (до того ж 10 років їй «відмінусували» як пом'якшення), тож який таки термін?

У Малайзії довічним ув'язненням вважається позбавлення волі на 30 років. Відлік терміну починається з моменту затримання, тобто у даному випадку - з 31 грудня 2015 року.

Ви згадали ще двох українців, які зараз арештовані в Малайзії. Вони також затримані за перевезення наркотиків, але в іншій справі?

Так. Це різні люди, вони були затримані в різний час. Одна особа була затримана в 2015 році, а інша – в 2017 році. В одному випадку також фігурує кокаїн, в другому – інші наркотичні речовини. Це різні справи, з різними маршрутами перевезення. Один маршрут – міжазійський транзит, інший – трансконтинентальний, тобто з іншого континенту завозили.

Тобто, загалом через Малайзію йде великий транзит наркотиків?

За даними малайзійської поліції, так. Це велика проблема. Вони, звичайно, розуміють, що затримують далеко не всіх, але навіть та кількість затриманих, яка є, це дуже великі цифри. Мова йде про тисячі людей.

Це насправді серйозний виклик. Нещодавно я зустрічався з Генеральним аторнеєм, який повідомив, що оскільки значна частина засуджених за транспортування наркотиків є іноземцями, уряд розглядає комплекс підходів до вирішення проблеми. Один з ймовірних шляхів – це укладення двосторонніх угод про передачу для відбування покарання до країни походження засудженого.

Чи часто українці стають наркокур'єрами?

На жаль, така тенденція є: українців стали частіше залучати до перевезення наркотиків. Оскільки наш паспорт дає можливість безвізового відвідання все більшої кількості країн, наші співвітчизниками стають мішенями для міжнародних злочинних угруповань у ролі кур'єрів для перевезення наркотиків. Адже зараз маємо змогу подорожувати без віз майже всією Європою, багатьма країнами Азії, практично всією Латинською Америкою. А це, фактично, і є головні точки звідки відбувається основний транзит наркотиків.

ZAXID.NET,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux